پرش لینک ها

انواع روغن ماساژ بدن و فواید آنها

پس از یک روز پر تکاپو، هیچ چیز به خوبی ماساژ نمی‌‌‌تواند ذهن و بدن فرسوده و خسته را آرام کند. ماساژ نه تنها گرفتگی غدد‌‌‌، بافت‌‌‌ها و ماهیچه‌‌‌ها‌‌‌ را رفع می‌‌‌کند، بلکه در عرض چندین دقیقه استرس شما را نیز از بین می‌‌‌برد. اگر برای ماساژ از یک روغن ماساژ با کیفیت استفاده کنید، این تجربه برای شما لذت‌‌‌بخش‌‌‌تر هم خواهد شد. روغن به حرکت نرم دست‌‌‌ها برای آرام‌‌‌سازی ماهیچه‌‌‌ها و بهبود تجربه شما کمک خواهد کرد.

با انتخاب هر روغن گیاهی به صورت تصادفی، به آرامش مورد نظر خود دست نخواهد یافت؛ به دلیل اینکه تمامی روغن‌‌‌ها برای تمامی ماساژها مناسب نیستند. به همین دلیل من اینجا هستم تا به شما در انتخاب روغن بدن مناسب برای ماساژ که با نیازهای شما سازگاری داشته باشد کمک کنم. بیایید اندکی عمیق‌‌‌تر به این موضوع بپردازیم.

 1. روغن زیتون

روغن زیتون، بصورت کلی برای ماساژهای سبک‌‌‌تر مانند ماساژ سوئدی استفاده می‌‌‌شود.  این روغن سنگین است و به‌‌‌کندی جذب بدن می‌‌‌شود. به همین خاطر است که این روغن برای ماساژهایی که در آنها حرکات تکراری و مالشی در سراسر بدن انجام می‌‌‌شوند، بکار می‌‌‌رود. برای هزاران سال، روغن زیتون جز فرهنگ ساکنان مدیترانه‌‌‌ بوده است. آنها از این روغن برای پرستش الهه‌‌‌ها، خواک‌‌‌پزی ، پزشکی و سایر اهدف درمانی استفاده می‌‌‌کردند.

فواید روغن زیتون

 • یک مطالعه که بروی موش‌‌‌ها انجام شد نشان داد در صورتی که ماساژ به روش درست انجام شود، روغن زیتون با کاهش تنش‌‌‌های آنتی‌‌‌اکسیدانی به بازسازی پوست آسیب‌‌‌دیده کمک می‌‌‌کند.
 • ماساژ‌‌‌دادن بدن با روغن زیتون، موجب کاهش خستگی ماهیچه‌‌‌ای، تخفیف دردهای ماهیچه‌‌‌ای و پیشگیری از آسیب‌‌‌های ورزشی می‌‌‌شود.
 • روغن زیتون به بهبود جریان خون در ماهیچه خسته کمک می‌‌‌کند، با بهبود جریان خون لاکتیک اسید سریع‌‌‌تر از ماهیچه برداشته می‌‌‌شود و همین موضوع به بهبود سریع‌‌‌تر ماهیچه‌‌‌ها می‌‌‌انجامد.

 

 1.  روغن نارگیل

بسیاری از افراد تصور می‌‌‌کنند که روغن نارگیل چرب و غلیظ است، اما واقعیت کاملا برعکس است. این روغن سبک و غیرچرب است و به سرعت جذب پوست می‌‌‌شود. این روغن حاوی تری‌گلیسریدهای زنجیره متوسط [تری‌گلیسریدهای زنجیره متوسط از یک بنیان گلیسرولی و ۳ اسید چرب ساخته شده‌اند که دو یا سه عدد از این اسیدهای چرب، طول متوسط دارند] است و بنابراین برای ماساژهایی که شامل ضربات کوتاه می‌‌‌شوند (که برای هدف قراردادن ماهیچه‌‌‌ها استفاده می‌‌‌شوند) مناسب است. روغن نارگیل، بیشتر در ماساژهای سنگین مانند ماساژ بافت عمیق‌‌‌، ماساژهای بارداری، شیاتسو و رفلکسولوژی یا انعکاس‌‌‌درمانی بکار گرفته می‌‌‌شود. روغن نارگیل خرد شده (یا روغن نارگیل باکره) به دلیل خواص متعددش، بهترین گزینه برای ماساژ است.

فواید روغن نارگیل

 • حاوی زنجیره‌‌‌های اسیدهای چرب متوسط و به‌‌‌همین خاطر بسیار باثبات است. با ماساژ جذب پوست می‌‌‌شود.
 • به رطوبت اجازه خروج از پوست را نمی‌‌‌دهد. این روغن باثبات، سرشار از چربی‌‌‌های اشباع‌‌‌شده است که مانع خشک‌‌‌شدن پوست می‌‌‌شوند و پوست شما را مرطوب نگه می‌‌‌دارند. این روغن بصورت ویژه برای درمان خشکی پوست کم تا متوسط مفید است.
 • روغن نارگیل خواص آنتی‌‌‌اکسیدانی و آنتی‌‌‌باکتریالی دارد. این روغن همچنین پوست را بازسازی می‌‌‌کند و از بروز علایم پیری جلوگیری می‌‌‌کند.
 • این روغن همچنین یک روغن حامل است (روغن حامل روغنی با عطر کم و یا بدون عطر است و شما می‌‌‌توانید اسانس‌‌‌های روغنی را را به آن اضافه کنید).

 

 1. روغن بادام شیرین

این روغن زرد کم‌‌‌رنگ است و بوی ملایم و شیرینی دارد و بصورت گسترده توسط ماساژ- درمانگرها مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد. روغن بادام شیرین کمی چرب است و اجازه حرکت راحت روی پوست را به دستان می‌‌‌دهد، اما این روغن سنگین نیست و بسرعت توسط پوست شما جذب می‌‌‌شود (اما نه آنقدر سریع که نیاز به روغن‌‌‌مالی دوباره باشد). این روغن با تمامی پوست‌‌‌ها سازگار است و معمولا باعث تحریک پوست نمی‌‌‌شود.

فواید روغن بادام شیرین

 • این روغن بسیار ملایم و سازگار با پوست است – بقدری ملایم که می‌‌‌توان آن را حتی برای بچه‌‌‌ها بکار برد. این روغن همچنین دارای خواص ضد‌‌‌التهابی است. خارش و راش‌‌‌ها -بویژه آنهایی که ناشی از بیماری‌‌‌هایی همچون درماتیت، اگزما و پسوریازیس هستند- را از بین می‌‌‌برد،
 • از آسیب اشعه UV (ماورا بنفش) به پوست ممانعت بعمل می‌‌‌آورد. بنابراین می‌‌‌تواند مانع برنز‌‌‌شدن پوست و آسیب خورشید به پوست شود.
 • در طی آزمایشی که روی بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (MS) انجام شد، مشخص شد که ماساژ‌‌‌دادن بدن بیماران با روغن بادام شیرین منجر به کاهش دردهای ماهیچه‌‌‌ای این بیماران می‌‌‌شود.

 

 1. روغن آووکادو

روغن آووکادو سبز پررنگ و بسیار سنگین است و از له‌‌‌کردن آووکادو بدست می‌‌‌آید. این روغن پیش از

ماساژ با سایر روغن‌‌‌های سبک ترکیب می‌‌‌شود. روغن آووکادو حاوی لاتکس طبیعی است بنابراین اگر به لاتکس حساسیت دارید از این روغن اجتناب کنید.

فواید روغن آووکادو

 • روغن آووکادو منبع ویتامین‌‌‌های ضروری و مواد مغذی مانند لینولئیک اسید، اولئیک اسید، لینولنیک اسید، بتا-کاروتن، بتا-سیتوزیتول، لسیتین و ویتامین‌‌‌های A، C، D و E است، بنابراین دارای خواص ضدالتهابی است و از پوست شما در برابر چین و چروک، ترک پوستی و بیماری‌‌‌هایی مانند پسوریازیس محافظت می‌‌‌کند. در طی تحقیقی که بروی موش‌‌‌ها انجام شد مشخص شد که این روغن بازسازی پوست را شدت می‌‌‌بخشد.
 • در مطالعه دیگری که روی موش‌‌‌ها انجام شد، نشان داده شد که استفاده موضعی از روغن آووکادو سنتز کلاژن را شدت می‌‌‌بخشد. بنابراین این روغن می‌‌‌تواند به بهبود کشسانی پوست شما کمک کند و آن را نرم و منعطف کند.

 

 1. روغن جوجوبا

هرچند که در اینجا به این ماده عنوان روغن داده شده است، اما در واقع روغن جوجوبا یک روغن نیست. این ماده نوعی موم است که از هسته‌‌‌های گیاه جوجوبا استخراج می‌‌‌شود. با این همه، این روغن چرب نیست و ملحفه‌‌‌های شما را لک نمی‌‌‌اندازد، و حتی خواص آنتی باکتریالی نیز دارد. این روغن معمولا برای ماساژ کمر بکار می‌‌‌رود؛ زیرا گفته می‌‌‌شود آکنه (جوش) کمر را درمان می‌‌‌کند. این ماده بسرعت توسط پوست جذب می‌‌‌شود و بنابراین روغن‌‌‌مالی بدن باید چندین بار تکرار شود.

فواید روغن جوجوبا

 • بخش‌‌‌هایی از پوست که بدلیل اگزما، جوش، درماتیت حاد و درماتیت سبوره‌ای آسیب دیده‌‌‌اند را ترمیم می‌‌‌کند. این موضوع بدان خاطر است که روغن جوجوبا غنی از استرهای مومی است

و خواص ضد التهابی دارد، که آن را به ماده‌‌‌ای ایده‌‌‌آل برای مراقبت‌‌‌های پوستی تبدیل می‌‌‌کند.

 • روغن جوجوبا همچین ضد پیری پوست است.
 • روغن جوجوبا یک انتخاب عالی برای ماساژهای رایحه‌درمانی است؛ زیرا می‌‌‌تواند به آسانی با گیاهان و اسانس‌‌‌های روغنی ترکیب شود. این روغن همچنین پوست شما را تحریک نمی‌‌‌کند و به همین دلیل برای ماساژ بدن در اسپاها ترجیح داده می‌‌‌شود.

 

 1. روغن هسته انگور

روغن هسته انگور سبک است و مانند ابریشم روی پوست می‌‌‌نشیند. در مقایسه با سایر روغن‌‌‌های ماساژ، روغن هسته انگور روی پوست حس بهتری را ایجاد می‌‌‌کند و باعث درخشندگی پوست شما می‌‌‌شود. این روغن کم‌‌‌بو یا بی‌‌‌بو‌‌‌، یک انتخاب عالی برای ماساژهای آرامش‌‌‌بخش است. با این همه، این روغن می‌‌‌تواند ملحفه‌‌‌های شما را لک‌‌‌دار کند.

فواید روغن هسته انگور

 • روغن هسته انگور، حاوی ماده رسوراترول است. رسوراترول در صورتی که بصورت موضعی استفاده شود برای پوست خواص ضد میکروبی دارد. این روغن مانع رشد پاتوژن‌‌‌هایی [عامل بیماری‌‌‌زا] همچون باکتری استافیلوکوکوس اورئوس‌‌‌، سودوموناس آئروژینوزا و انتروکوک فکالیس می‌‌‌شود.
 • این روغن همچنین سرشار از ویتامین E، لینولئیک اسید و ترکیبات فنولی است که پوست شما را سالم نگه می‌‌‌دارند و از التهاب آن جلوگیری می‌‌‌کنند.
 • روغن هسته انگور یک روغن حامل عالی است. شما می‌‌‌توانید اسانس‌‌‌های روغنی و سایر گیاهان را با آن ترکیب کنید.

 

 1. روغن آفتابگردان

 این روغن سبک که ویسکوزیته کمی دارد [ویسکوزیته یک سیال‌‌‌، میزان مقاومت آن را در مقابل جاری‌‌‌شدن است]‌‌‌، هم برای پخت‌‌‌و‌‌‌پز و هم برای ماساژ بکار می‌‌‌رود. روغن آفتابگردان به سرعت فاسد و ترشیده می‌‌‌شود [در اثر اکسیداسیون اسیدهای چرب زنجیره کوتاه]، بنابراین بهتر است این روغن در مقادیر کم خریداری و در یک مکان خنک و خشک نگهداری شود. فشردن یک یا دو کپسول ویتامین E در این روغن باعث بهبود ماندگاری و عمر انباری[17] آن می‌‌‌شود.

فواید روغن آفتابگردان

 • روغن آفتابگران با افزایش رطوبت پوست شما کیفیت بافت آن را بهبود می‌‌‌دهد.
 • ماساژدادن پوست با روغن آفتابگردان باعث افزایش میزان بازسازی لایه شاخی پوست می‌‌‌شود. بنابراین این روغن می‌‌‌تواند ضد پیری پوست باشد.
 • روغن آفتابگردان حاوی اسیدهای چرب ضروری است که می‌‌‌توانند پوست شما را جوان کنند. ماساژدادن دایمی با این روغن، برای شما پوستی درخشان و براق به ارمغان خواهد آورد.
 1. روغن آرگان

در اسپاها از روغن آرگان خالص برای ماساژ بدن استفاده می‌‌‌شود. ماساژ بدن با روغن آرگان، معمولا بلافاصله پس از یک حمام گرم آرامش‌‌‌بخش انجام می‌‌‌گیرد. روغن آرگان سبک و غیرچرب است. این روغن به سرعت پوست شما را نرم می‌‌‌کند.

فواید روغن آرگان

 • ماساژ پوست با روغن آرگان باعث بهبود انعطاف‌‌‌پذیری آن می‌‌‌شود. درنتیجه پوست محکم می‌‌‌شود و نشانه‌‌‌های پیری آن -همانند شل‌‌‌شدگی یا آویزان‌‌‌شدگی- از بین می‌‌‌روند.
 • این روغن پوست شما را مرطوب نگه می‌‌‌دارد و میزان آبرسانی به پوست را بیشتر می‌‌‌کند. این روغن همچنین ظرفیت حفظ آب پوست شما را بالا می‌‌‌برد و همین مانع خشکی پوست شما می‌‌‌شود و در نتیجه پوست شما براق و سلامت خواهد ماند.
 • گفته می‌‌‌شود ماساژ عمقی بافت با روغن آرگان باعث آرام‌‌‌شدن ماهیچه‌‌‌های دردناک، کاهش تورم و درد مفاصل می‌‌‌شود؛ البته هیچ مدرک علمی که این موضوع را ثابت کند در دسترس نیست.

 

 1. روغن بادام زمینی

روغن بادام زمینی نیز برای ماساژ بدن در اسپاها استفاده می‌‌‌شود. با این حال، برخی افراد ممکن است به آن آلرژی داشته باشند، به همین دلیل مهم است که پیش از استفاده گسترده، این روغن باید در قسمت کوچکی از بدن تست شود تا از عدم حساسیت فرد به آن اطمینان حاصل شود. روغن بادام زمینی به نام روغن پسته شامی نیز خوانده می‌‌‌شود. مردم معمولا ابتدا روغن بادام زمینی را گرم می‌‌‌کنند و سپس از آن برای ماساژ کل بدن استفاده می‌‌‌کنند. این کار باعث تسکین درد ماهیچه‌‌‌ها‌‌‌، بافت‌‌‌ها و مفصل‌‌‌ها می‌‌‌شود.

فواید روغن بادام زمینی

 • روغن بادام زمینی به پوست شما آبرسانی می‌‌‌کند، بدون آنکه میزان از دست‌‌‌رفتن آب از سطح پوست را افزایش دهد.
 • این یک باور پذیرفته شده است که روغن بادام زمینی به پوست شما مواد مغذی می‌‌‌رساند، به بدن شما انرژی می‌‌‌بخشد و در صورت استفاده منظم، درد ماهیچه‌‌‌ها و مفاصل شما را تسکین می‌‌‌دهد.
 • روغن بادام زمینی به دلیل بوی ملایم و آجیلی خود، بیشتر برای ماساژ آروماتراپی(رایحه‌‌‌درمانی) بکار گرفته می‌‌‌شود که تجربه‌‌‌ای آرام‌‌‌بخش است و منجر به جوان‌‌‌سازی پوست می‌‌‌شود.

 

 1. روغن کنجد

در علم آیورودا [در علم آیورودا از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود] روغن کنجد به عنوان روغن مناسب ماساژ در نظر گرفته می‌‌‌شود. در متون آیورودا مانند کاراکا سامیتا [یکی ازمتون بسیار قدیمی درزمینه طب آیورودا] فواید استفاده از روغن کنجد برای ماساژ بیان شده‌‌‌اند. گمان می‌‌‌رود که ماساژ بدن با روغن کنجد باعث استحکام ساختارهای بدن از جمله رباط‌‌‌ها‌‌‌، ماهیچه‌‌‌ها و زردپی‌‌‌ها (تاندون) می‌‌‌شود. این روغن غلیظ ممکن است باعث شود شما احساس کنید که پوستتان چرب و روغنی است.

فواید روغن کنجد

 • روغن کنجد یک بخش جدانشدنی از طب تایوانی است و در این طب بیشتر برای تسکین دردهای التهابی مفاصل بکار برده می‌‌‌شود.
 • قرارگرفتن در مغرض اشعه UV خورشید می‌‌‌تواند باعث آسیب‌‌‌دیدن پوست شما شود. برنزه‌‌‌شدن، چین و چروک‌‌‌های عمیق و سطحی و انواع لکه‌‌‌های قهوه‌‌‌ای ناشی از نور خورشید، همگی نشانه‌‌‌های آسیب خورشید به پوست شما هستند و باعث می‌‌‌شوند پوست شما کدر به نظر برسد. ماساژ پوست با روغن کنجد به کاهش صدمات ناشی از نور آفتاب کمک می‌‌‌کند.
 • در آیورودا روغن کنجد برای ماساژ آبهیانگا بکار گرفته می‌‌‌شود. این ماساژ نوعی تکنیک آیورودا است که در آن روغن پیش از ماساژ‌‌‌داده شدن روی بدن‌‌‌، گرم و با گیاهان دارویی ترکیب می‌‌‌شود.

 

 1. کره درخت روغن قلم

کره درخت روغن قلم از هسته‌‌‌های درخت روغن قلم -که بومی آفریقا است- استخراج می‌‌‌شود. کره درخت روغن قلم در واقع چربی موجود در هسته‌‌‌های آن است. در دمای اتاق این چربی جامد است و به شکل کره دیده می‌‌‌شود. این روغن بسیار سنگین است و باعث می‌‌‌شود شما احساس کنید پوستتان بسیار چرب شده است. به همین خاطر در اسپاها این روغن ابتدا و پیش از استفاده جهت ماساژ با سایر روغن‌‌‌های سبک ترکیب می‌‌‌شود. کره روغن درخت روغن قلم حاوی لاتکس طبیعی است، بنابراین اگر به لاتکس آلرژی دارید باید از این ماده بپرهیزید.

فواید کره درخت روغن قلم

 • کره درخت روغن قلم حاوی ترکیبات ضد التهابی مانند توکوفرول، استرول، فنول‌‌‌ها و ۶-تری‌ترپن است و بنابراین دارای خواص بالقوه آنتی‌‌‌اکسیدانی است. به همین دلیل در صنعت زیبایی، کره درخت روغن قلم بسیار محبوب است و در کرم‌‌‌ها و برای مصرف در زمان ماساژ بکار می‌‌‌رود.

 

 1. روغن هسته زردآلو

روغن هسته زردآلو، از هسته‌‌‌های تلخ میوه زردآلو استخراج می‌‌‌شود . این روغن همچنین به نام روغن زردآلوی تلخ نیز شناخته می‌‌‌شود و بافت آن بسیار به روغن بادام شبیه است (که آن نیز از هسته‌‌‌های بادام گرفته می‌‌‌شود). این روغن سرشار از ویتامین E است. عمر انباری این روغن از سایر روغن‌‌‌های ماساژ بیشتر است. روغن هسته زردآلو سبک است و به سادگی جذب پوست می‌‌‌شود. این روغن بیشتر برای ماساژ آروماتوگرافی (ماساژ سوئدی) بکار می‌‌‌رود.

 

خواص روغن هسته زرد‌‌‌آلو یا زردآلوی تلخ

 • در طب سنتی، روغن زردآلوی تلخ برای درمان امراض پوستی بکار می‌‌‌رود. این روغن پوست را آبرسانی و تغذیه می‌‌‌کند و مانع خشک‌‌‌شدن آن می‌‌‌شود. ماساژ بدن با روغن هسته زردآلو برای درمان پسوریازیس مفید است.

 

 1. روغن هسته انار

روغن هسته انار بوی خوشایندی دارد و در ماساژهای آرامش‌‌‌بخش و جوان‌‌‌ساز پوست کاربرد دارد. این روغن سرشار از ویتامین E و پلی‌‌‌استرول است که پوست شما را مرطوب و زیبا نگه می‌‌‌دارند. این روغن بسیار سبک است و پوست شما را چرب یا روغنی نمی‌‌‌کند. بنابراین برای ماساژهای عمیق مناسب است.

فواید روغن هسته انار

 • روغن هسته انار بیشتر با خواص آنتی‌‌‌اکسیدانی و ضد التهابی خود شناخته می‌‌‌شود. ماساژ بدن با ترکیبی از وغن انار و رزین استخراج‌‌‌شده از یکی از گونه‌‌‌های گیاه خون اژدها، باعث بهبود انعطاف‌‌‌پذیری، ساختار و میزان رطوبت پوست می‌‌‌شود.

 

 1. روغن جوانه گندم

روغن جوانه گندم یک روغن عالی برای ماساژ است. این روغن سرشار از ویتامین‌‌‌های A، D و E است و در صورت ماساژداده شدن روی پوست، برای آن بسیار مغذی خواهد بود. این ماده یک نگهدارنده طبیعی محسوب می‌‌‌شود که به کاهش آسیب‌‌‌های رادیکال‌‌‌های آزاد روی پوست کمک می‌‌‌کند و بازسازی پوست را شدت می‌‌‌بخشد.

 

فواید روغن جوانه گندم

 • روغن جوانه گندم بصورت ویژه برای پوست‌‌‌های خشک و در حال پیرشدن مناسب است
 • این روغن پوست را نرم نگه می دارد، به درمان مشکلات پوستی کمک می‌‌‌کند، میزان رطوبت پوست را افزایش می‌‌‌دهد و منجر به سلامتی آن می‌‌‌شود.
 • در صورت ماساژ داده شدن روی پوست، این روغن به بهبود عملکرد ماهیچه‌‌‌ها و سیستم لنفاوی کمک می‌‌‌کند.

 

 1. روغن آجیل شمع

روغن آجیل شمع توسط خانواده‌‌‌های سلطنتی به عنوان روغن ماساژ بکار می‌‌‌رفته است. این روغن سرشار از ویتامین‌‌‌ها و مواد مغذی است و بخاطر فوایدش برای پوست‌‌‌، در هاوایی و فیلیپین بشدت مورد توجه مردم قرار دارد. روغن آجیل شمع از فشردن دانه‌‌‌های آجیل شمع به دست می‌‌‌آید و به طور گسترده برای ماساژ بدن بکار می‌‌‌رود.

فواید روغن آجیل شمع

 • این روغن که از فشردن دانه‌‌‌های آجیل شمع بدست می‌‌‌آید و از هاوایی ریشه گرفته است، بیشتر برای ماساژدادن نوزادان و محافظت از پوست آنها بکار می‌‌‌رفت. این روغن نرم‌‌‌کننده است و پوست شما را مرطوب می‌‌‌کند و از خشکی آن جلوگیری به عمل می‌‌‌آورد. این روغن حاوی لیپیدها و ترکیبی از اسیدهای چرب اشباع شده و اشباع نشده است، که بافت پوست شما را بهبود می‌‌‌بخشد و اگر بصورت موضعی استفاده شود از خروج آب از سطح پوست جلوگیری می‌‌‌کند.
 • اگر پوست شما دچار سوختگی یا ترک‌‌‌خوردگی است، ماساژدادن آن با روغن آجیل شمع منجر به تسکین فوری آن می‌‌‌شود.

پیش از انتخاب یک روغن، ابتدا مطمئن شوید که به آن آلرژی ندارید، در غیر این صورت این روغن می‌‌‌تواند مشکلات پوستی جدی برای شما بوجود بیاورد. چندین نکته مهم وجود دارند که پیش از انتخاب یک روغن باید مورد توجه قرار گیرند.

نکات مهمی که باید پیش از انتخاب یک روغن ماساژ مورد توجه قرار گیرند.

 • خلوص آن را بررسی کنید: روغن‌‌‌های خالص را انتخاب کنید. روغن‌‌‌های ماساژ نباید دارای هیچ ماده اضافی و نگهدارنده باشند؛ زیرا این مواد باعث کاهش خواص روغن می‌‌‌شوند. روغن‌‌‌های خالص در هنگام لمس سبک و کمتر چرب احساس می‌‌‌شوند.
 • ویسکوزیته را بررسی کنید: روغن باید به نرمی روی پوست شما سربخورد. روغن نباید چسبنده و یا چرب باشد. روغن‌‌‌های ماساژ باید اجازه  دهند دست روی پوست آسان و راحت حرکت کند.
 • عطر روغن را بررسی کنید: از روغن‌‌‌هایی که عطرهای قوی دارند بپرهیزید. معمولا روغن‌‌‌های ماساژ یک بوی ملایم و خوشایند دارند، پس بر این اساس دست به انتخاب روغن بزنید.

همچنین پیش از آنکه روغن را در سطح گسترده برای ماساژ استفاده کنید، کمی از آن را روی بخش کوچکی از پوست تست کنید تا از عدم وجود آلرژی به آن اطمینان حاصل کنید. شما می‌‌‌توانید روغن‌‌‌هایی که در این لیست آورده شده‌‌‌اند را انتخاب کنید و از مزایای آنها بهره‌‌‌مند شوید. شما همچنین می‌‌‌توانید اسانس‌‌‌های روغنی و گیاهان دارویی را پیش از ماساژ به آرامی روی پوست بمالید. این کار باعث افزایش تجربه حسی- لمسی شما می‌‌‌شود. هیچکدام از این روغن‌‌‌ها مضر نیستند (مگر آنکه به مواد تشکیل‌‌‌دهنده آنها حساسیت داشته باشید). بنابراین دفعه بعدی که خواستید از استرس یک روز طولانی کاری رهایی یابید، ماساژ بدن با هرکدام از این روغن‌‌‌ها را امتحان کنید و به خاطر داشته باشید که نظر خود درباره آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید. تا آن زمان، تندرست باشید و به درخشیدن ادامه دهید!

یک دیدگاه بگذارید

نام*

وب‌سایت

دیدگاه